Ozonoterapia – metody inwazyjne i nieinwazyjne

Komentowany: Brak komentarzy

ption_Monthly_MOzonoterapia, a właściwie terapia tlenowo-ozonowa to alternatywna metoda lecznicza, która od wielu lat jest stosowana w medycynie podczas wspomagania leczenia podstawowego. Wykorzystywana mieszanina ozonu i tlenu może być podawana pacjentowi na wiele sposobów. Wybór metody zależy od indywidualnego stanu zdrowia chorego, a także od celu całej terapii ozonem.

Krótko omówimy poszczególne sposoby terapii ozonem – pierwsze to metody inwazyjne, natomiast na samym końcu opisane zostały techniki nieinwazyjne.

Zabieg autohemotransfuzji pozaustrojowej – to najbardziej popularna i niezwykle efektywna technika ozonoterapii, która polega na pobraniu z żyły pacjenta około 200 ml krwi, która zostaje naozonowana i natychmiast podana tym samym wkłuciem do żyły. Zalecane jest wykonanie 10 zabiegów, najlepiej 2-3 razy w ciągu tygodnia. Terapia przede wszystkim poprawia mikrokrążenie.

Autohemoterapia ozonowa – zabieg ten polega na pobraniu do strzykawki wypełnionej ozonem 10-20 ml krwi, która po wymieszaniu jest podawana domięśniowo choremu. Zalecane jest 10 tego rodzaju autoszczepionek 1-2 razy w tygodniu. Ta metoda wspomaga układ odpornościowy organizmu.

Ozonowanie kroplówek – zabieg najczęściej polega na określonym naozonowaniu soli fizjologicznej, którą później aplikuje się pacjentowi w postaci tradycyjnej kroplówki. Zabieg bardzo skutecznie i natychmiastowo natlenia ustrój.

Kąpiele ozonowe – na chore miejsce zakłada się szczelny worek tzw. rękaw ozonowy i wpuszcza się do niego mieszaninę tlenowo-ozonową wykorzystując zmienne stężenia. Cały zabieg trwa 30 minut i jest stosowany przy przewlekłych ranach, owrzodzeniach, odleżynach oraz egzemach.

Podawanie ozonu do jam ciała – zabieg odbywa się poprzez wstrzykiwanie ozonu o odpowiednim stężeniu np. do stawów lub jelit (przez odbyt) i ma na celu przyspieszenie gojenia się ran oraz działa przeciwbakteryjnie.

Ozonowanie oliwy – oliwa z oliwek jest poddawana ozonowaniu, dzięki czemu uzyskuje się środek leczniczy w przypadku trudno gojących się ran.

.