Ozonoterapia – jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Komentowany: Brak komentarzy

217H

Do zabiegu ozonoterapii każdego pacjenta kwalifikuje lekarz po wcześniejszym wywiadzie oraz sprawdzeniu czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Dlatego też na pierwszą wizytę lekarską powinno się zabrać kartę informacyjną, wyniki badań laboratoryjnych, a także listę przyjmowanych obecnie lekarstw. Ozonoterapia nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania, jedynie w przypadku zabiegu autohemotransfuzji zaleca się wypić tuż przed 1,5 litra niegazowanej wody. Warto także pamiętać o wygodnym ubraniu w celu łatwego odsłonięcia miejsca, w którym będzie wykonywany zabieg, dotyczy to szczególnie zastosowania metod zewnętrznych np. na nogach.

Jak przebiega zabieg ozonoterapii?

Ozonoterapia w formie dożylnej (inwazyjna)

W tym przypadku istnieją dwie najbardziej popularne metody leczenia ozonem – autohemotransfuzja oraz kroplówka ze specjalnie ozonowaną solą fizjologiczną. W drugim przypadku cały zabieg trwa około 30 minut i polega po prostu na dostarczeniu roztworu prosto do żyły pacjenta. Natomiast przy ozonowaniu krwi sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie, a mianowicie lekarz lub pielęgniarka wykonuje wkłucie w zgięciu łokciowym i pobiera około 150 ml krwi, która następnie jest ozonowana za pomocą specjalnego aparatu i z powrotem podawana do żyły pacjenta przez to samo wkłucie. Czas zabiegu to 20 minut. Obie metody są jak najbardziej bezpieczne i przynoszą natychmiastowe efekty.

Ozonoterapia w formie zewnętrznej (nieinwazyjna)

Do zewnętrznych, czyli nieinwazyjnych metod zalicza się tzw. suche kąpiele w gazowej mieszaninie z wykorzystaniem specjalnych rękawów ozonowych, które nakładane są bezpośrednio na zmiany chorobowe. Następnie stosując zmienne stężenia mieszaniny tlenowo-ozonowej wprowadza się ją do rękawa. Czas zabiegu to około 30 minut. Przy zastosowaniu specjalistycznych aplikatorów, ozon podaje się również w określonych przypadkach chorobowych do jam ciała.

Jakie są przeciwwskazania stosowania ozonoterapii?

  • nadciśnienie tętnicze,
  • stan po zawale mięśnia sercowego,
  • nieleczona nadczynność tarczycy,
  • ciąża i laktacja,
  • zatrucie alkoholem.

.