Metody i techniki stosowane w ozonoterapii

Komentowany: Brak komentarzy

Ozonoterapia to leczenie różnych schorzeń oraz dolegliwości z wykorzystaniem niezwykle cennych właściwości ozonu. Co ciekawe, od niedawna terapia ta jest również stosowana bardzo często w celu wspomagania leczenia niektórych chorób nowotworowych. Metoda ta była praktykowana już od kilkudziesięciu lat na całym świecie, natomiast w Polsce po raz pierwszy była zastosowana w 1986 roku przez chirurga i anestezjologa profesora Zygmunta Antoszewskiego. Nowoczesne technologie pozwalają obecnie na lecznicze wykorzystanie mieszaniny tlenowo-ozonowej na wiele różnych sposobów, które dokładnie omówimy poniżej.

Autohemotransfuzja pozaustrojowa – zabieg ten polega na pobraniu około 100 – 150 ml krwi z żyły, która następnie zostaje naozonowana i natychmiast zwrócona do tej samej żyły. Cały zabieg wykonywany jest z jednego wkłucia i trwa zaledwie kilkanaście minut. Ogólnie zalecane jest wykonanie takich 10 zabiegów po 2 razy w ciągu jednego tygodnia. Autohemotransfuzja ozonowa zmienia reologię krwi oraz znacznie poprawia mikrokrążenie.

Autohemoterapia ozonowa – to zabieg, który polega na pobraniu 10-20 ml krwi prosto do strzykawki wypełnionej ozonem o odpowiednim stężeniu. Tak powstała mieszanka zostaje podana pacjentowi domięśniowo. Pełna kuracja to 10 autoszczepionek, aplikowanych 1-2 razy w ciągu tygodnia. Zabieg autohemoterapii ozonowej przyczynia się do pobudzenia systemu odpornościowego organizmu.

Ozonowanie kroplówek – zabieg polega na naozonowaniu soli fizjologicznej oraz podaniu jej pacjentowi w postaci tradycyjnej kroplówki. W efekcie dochodzi do natlenienia ustroju.

Kąpiele ozonowe – polegają na nałożeniu na chorą kończynę szczelnego worka foliowego, a następnie zostaje do niego wpuszczona mieszanina tlenowo-ozonowa o odpowiednich stężeniach. Zabieg powinien trwać przez min. 30 minut i jest zalecany w przypadku trudno gojących się ran, a także przy owrzodzeniach podudzi, odleżynach i egzemach.

Ozonowanie oliwy – polega na poddaniu oliwy z oliwek tłoczonej na zimno ozonowaniu o określonych parametrach. Dzięki temu można uzyskać skuteczny środek do leczenia trudno gojących się ran.

.