Czym jest rękaw ozonowy?

Komentowany: Brak komentarzy

smiling_winter_girl_201107

Ozonoterapia to dla wielu osób, szczególnie w Polsce dosyć innowacyjna metoda leczenia różnych chorób i schorzeń, która wciąż zaliczana jest do technik medycyny alternatywnej. Warto zaznaczyć, że coraz częściej terapia ta jest wykorzystywana również jako metoda wspomagająca leczenie tradycyjne. W szczególności specjaliści decydują się na zastosowanie ozonoterapii, aby przyspieszyć proces leczenia lub w sytuacjach, gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi zamierzonych rezultatów. W ostatnim czasie wzrosło również zainteresowanie tą metodą wśród samych pacjentów i to nie tylko tych, którzy zmagają się z poważnymi chorobami, ale co ciekawe ozonoterapia cieszy się także popularnością wśród osób zdrowych, które stosują tę terapię w celach profilaktycznych.

Metody wykorzystywane w terapii ozonowej

Ozonoterapia ogólnie dzieli się na metody wewnętrzne, czyli są to inwazyjne techniki, które wymagają wkłucia się do żyły lub mięśni pacjenta np. autohemotransfuzja, kroplówki ozonowe, a także na metody zewnętrzne, nieinwazyjne, do których zalicza się m.in. maści i olejki ozonowe oraz suchą kąpiel, w przypadku której mieszanina tlenowo-ozonowa jest podawana przy wykorzystaniu specjalnego rękawa (buta) ozonowego.

Co to jest rękaw ozonowy i jak wygląda zabieg?

Metoda wykorzystująca rękaw ozonowy polega na odcinkowym założeniu szczelnego mankietu wykonanego z tworzywa odpornego na ozon i podaniu do jego wnętrza – przygotowaną wcześniej mieszaninę tlenowo-ozonową o odpowiednim stężeniu, w zależności od określonej jednostki chorobowej. Cała tzw. sucha kąpiel trwa około 30 minut i już po jednym zabiegu zwykle przynosi bardzo zadowalające efekty.

Kiedy stosuje się metodę wykorzystującą but ozonowy?

W szczególności w przypadku trudno gojących się ran, odleżyn oraz owrzodzeń, grzybic, oparzeń, ropni, czyraków, trądziku, egzemy, a także przy opryszczce oraz stopie cukrzycowej. W tym ostatnim schorzeniu, właśnie dzięki zastosowaniu ozonoterapii zewnętrznej wielu pacjentom udało się uniknąć amputacji nogi, co niestety jest bardzo częstą konsekwencją nieleczonej stopy cukrzycowej.

.