Ozonoterapia – zastosowanie w stomatologii i nie tylko

Komentowany: Brak komentarzy

Ozonoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem właściwości ozonu, znalazła zastosowanie również w stomatologii. Dzięki działaniu bakterio-, wiruso- i grzybiczobójczym, ozon stosuje się m.in. w celu leczenia próchnicy, zapalenia dziąseł, czy też aft. Oczywiście ozonoterapia jest szeroko praktykowana również w innych dziedzinach medycyny m.in. w chirurgii, dermatologii, urologii oraz onkologii. Może być terapią podstawową lub też metodą wspomagającą inne leczenie.

Ozonoterapia i właściwości ozonu

Ozonoterapia to innowacyjna metoda lecznicza, przy której wykorzystuje się ozon zmieszany z tlenem. Terapia może mieć różną formę m.in. kąpiele tlenowo-ozonowe, zastrzyki dożylne, podskórne i domięśniowe, podawanie kroplówek z mieszaniną ozonowo-tlenową. Można także nakładać bezpośrednio na skórę olejowe preparaty ozonowe.

Ozon jest jednym z najsilniej działających utleniaczy i wykazuje właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Z przeprowadzonych badań wynika, że ozon niezwykle skutecznie zwalcza patogeny, takie jak Streptococcus mutans, paciorkowiec kałowy, pałeczka ropy błękitnej, grzyby Candida albicans. Co ciekawe, woda ozonowana jest w stanie zniszczyć niektóre rodzaje drobnoustrojów nawet w ciągu 30-60 sekund. Wykazano bowiem, iż bakterie, wirusy i grzyby nie są odporne na działanie i właściwości ozonu.

Ozonoterapia w stomatologii

Dzięki skutecznemu niszczeniu wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, ozon stosuje się podczas leczenia próchniczy oraz zakażeń miazgi zęba. Natomiast w periodontologii ozonoterapia jest wykorzystywana do leczenia zapalenia dziąseł i przyzębia, a także aft i kandydozy jamy ustnej. Terapia ta jest także coraz częściej praktykowana w implantologii i chirurgii stomatologicznej, ponieważ zapobiega występowaniu wszelkiego rodzaju powikłań pooperacyjnych, znacznie przyspiesza gojenie, umożliwia zahamowanie nadmiernego krwawienia oraz zmniejsza powstałe obrzęki. Protetycy stosują ozon profilaktycznie, ze względu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy pod założonymi uzupełnieniami protetycznymi, koronami, licówkami oraz mostami.

.