Terapia z rękawem ozonowym – przeciwwskazania

Komentowany: Brak komentarzy

prince-03

Rękaw ozonowy jest wykorzystywany podczas przeprowadzania zabiegów ozonoterapii zewnętrznej. Bardzo często metoda ta jest nazywana suchymi kąpielami gazowymi, w których stosuje się specjalnie przygotowaną mieszaninę tlenowo-ozonową o określonych stężeniach – w zależności od jednostki chorobowej. Terapia z rękawem ozonowym ma bardzo szerokie zastosowanie w szczególności w przypadku trudno i długo gojących się ran, przy oparzeniach, odleżynach, owrzodzeniach, a także w przypadku grzybic i innych problemów skórnych. Warto zaznaczyć, iż rękawy ozonowe są już powszechnie stosowane w leczeniu tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Dzięki zabiegom ozonoterapii można uniknąć amputacji stopy, która jest skutkiem zbyt późnego lub nieprawidłowego leczenia.

Ozonoterapia zewnętrzna – jakie przeciwwskazania?

Przeciwwskazania co do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem rękawa (buta) ozonowego są dokładnie takie same jak w przypadku wszystkich innych metod oraz technik terapii ozonem. Tak więc nie należy poddawać się tego typu zabiegom w następujących przypadkach:

  • gdy u pacjenta występuje nadczynność tarczycy,
  • gdy pacjent niedawno przeszedł zawał mięśnia sercowego,
  • gdy pacjent cierpi na niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
  • gdy kobieta jest w ciąży lub też jest w okresie karmienia piersią,
  • gdy dana osoba zatruła się alkoholem.

Również w przypadku osób podatnych na uczulenia należy mieć to na uwadze podczas przeprowadzania zabiegu, bowiem niektórzy pacjenci mogą źle reagować na ozon i może u nich występować uczulenie na ten gaz. Dlatego też sam pacjent powinien obserwować uważnie miejsce, na które założony jest rękaw ozonowy i podawana do niego mieszanina tlenowo-ozonowa. Oczywiście w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy od razu zgłosić to lekarzowi lub pielęgniarce, którzy przeprowadzają zabieg.

Przed umówieniem się na termin zabiegu, każdy pacjent musi najpierw odbyć konsultację lekarską, na której prowadzący lekarz zapozna się z całą dokumentacją medyczną, przebytymi chorobami oraz listą branych obecnie leków – na tej podstawie będzie mógł zadecydować, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania co do przeprowadzenia zabiegu ozonoterapii zewnętrznej.

.