Terapia tlenowo-ozonowa w medycynie

Komentowany: Brak komentarzy

Ozonoterapia, a dokładnie terapia wykorzystująca specjalną mieszaninę tlenu i ozonu w odpowiednich stężeniach, to obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczniczych o bardzo szerokim zastosowaniu.

Ozonoterapia – jak powstała?

Ozon został odkryty ponad 200 lat temu, a w XIX wieku wykazano, iż gaz ten bardzo skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy, który nie są odporne na jego działanie. W latach dwudziestych XX wieku, ozon zaczął być wykorzystywany w leczeniu, jednak przez dosyć długi czas ozonoterapia wciąż nie była popularna i szeroko stosowana jak dziś. Wynikało to przede wszystkim z trudności w kwestii pozyskiwania ozonu w określonych, leczniczych dawkach, a także sposób jego późniejszej aplikacji. Dopiero wraz z rozwojem technologii medycznych, ozonoterapia w latach 70-tych mogła zostać upowszechniona.

Jeśli chodzi o samą terapię z wykorzystaniem właściwości ozonu, to jako pierwszy przeprowadził na ten temat liczne badania, wiedeński profesor chirurgii Ottokar Rokitansky, który wyjaśnił także wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie właśnie pod wpływem ozonoterapii. W Polsce metoda ta jest praktykowana od 1986 roku. Należy również wspomnieć, iż w naszym kraju po raz pierwszy na świecie przeprowadzono badania, a następnie zastosowano ozon do komory mózgu.

Sposoby podawania ozonu – ambulatoryjne i domowe

Ambulatoryjne:

  • autohemotransfuzja (ozonowanie krwi własnej pacjenta),
  • kroplówki płynów z ozonem
  • zastrzyki ozonowe
  • podawanie ozonu do jam ciała
  • suche kąpiele ozonowe

Domowe:

  • stosowanie ozonowanych oliwek,
  • maści ozonowe
  • mydła z ozonem
  • szampony z ozonem

Zastosowanie lecznicze ozonoterapii

Do tej pory nie stwierdzono lekoodporności na ozon, tak jak w przypadku wielu antybiotyków. Ozonoterapia może być stosowana zarówno jako metoda pomocnicza w tradycyjnym leczeniu, a także jako podstawowa metoda, gdy stosowana terapia nie przynosi żadnych efektów. Nie istnieją także przeciwwskazania wiekowe co do stosowania tej metody leczenia. Ozonoterapia jest stosowana w chirurgii do leczenia ran, przetok, owrzodzeń i ropni. Bardzo dobrze sprawdza się także w dermatologii przy leczeniu dermatoz, grzybic oraz zapaleń skóry. Terapia tlenowo-ozonowa jest także wykorzystywana w ginekologii, stomatologii, urologii, a nawet w onkologii.

.