Rękaw ozonowy jedna z technik ozonoterapii

Komentowany: Brak komentarzy

smiling woman looking at tablet pc computerOzonoterapia, jak sama nazwa wskazuje to metoda wykorzystująca dobroczynne dla organizmu właściwości ozonu. Dzięki terapii można nie tylko skutecznie wspomóc tradycyjne leczenie uzyskując w krótkim czasie korzystne efekty zdrowotne, ale także coraz częściej ozonoterapia jest stosowana jako podstawowe leczenie, gdy metody konwencjonalne nie przynoszą zamierzonych korzyści dla zdrowia pacjenta.

Wyróżnia się kilka technik stosowanych w ozonoterapii. Wybór jest zależny od rodzaju schorzenia, jednak bardzo często lekarze stosują łączone zabiegi w celu zwiększenia i przyspieszenia efektów. Poniżej najważniejsze metody stosowane w terapii ozonem:

  • kroplówki ozonowe,
  • zastrzyki z mieszaniną tlenowo-ozonową bezpośrednio do tkanek lub jak ciała, przetok i stawów,
  • autohemotransfuzja (ozonowanie krwi dożylnej pacjenta),
  • forma nasiękowa stosowana za pomocą przemoczek lub ozonowanych okładów,
  • maści, szampony, olejki nasączone ozonem,
  • leczenie za pomocą ozonu przepływającego przez szczelny rękaw (but) ozonowy, który zakładany jest pacjentowi na chorą kończynę.

Jak wygląda zabieg ozonoterapii zewnętrznej z wykorzystaniem rękawa ozonowego?

Zabieg ozonoterapii zewnętrznej polega na założeniu specjalistycznej osłony foliowej, wykonanej ze szczelnego, odpornego na działanie ozonu materiału, na miejsca zajęte chorobą, zwykle są to kończyny dolne. Następnie do rękawa jest wprowadzana mieszanina tlenowo-ozonowa o różnych stężeniach w gazowej formie. Ta, nazywana powszechnie „sucha kąpiel” powinna trwać co najmniej 30 minut. Zabiegi należy wykonywać codziennie, a także zaleca się, aby cała terapia zawierała około 10-15 zabiegów w zależności od stopnia i rodzaju choroby.

Terapia z wykorzystaniem rękawa ozonowego jest zalecana przede wszystkim pacjentom, u których występuje owrzodzenie stopy, które jest powikłaniem cukrzycy lub miażdżycy tzw. zespół stopy cukrzycowej, a także w przypadkach wystąpienia owrzodzenia żylakowego podudzi. Zastosowanie zabiegów z rękawem ozonowym pozwala na całkowite wyleczenie dolegliwości w bardzo krótkim czasie.

.