Przy jakich schorzeniach stosowany jest rękaw ozonowy?

Komentowany: Brak komentarzy

Blond beautyOzonoterapia to metoda lecznicza, w której wykorzystuje się niezwykle cenne właściwości ozonu – trzycząsteczkowej formy tlenu O3. W przyrodzie ozon występuje w dużych ilościach jedynie w górnych warstwach atmosfery, gdzie pełni bardzo ważną funkcję – ochrania nasze środowisko przed niebezpiecznym oddziaływaniem promieniowania.

Ozon jest przez nas wyczuwalny jedynie po burzy, wtedy niejednokrotnie stwierdzamy, że lepiej nam się oddycha, a powietrze jest „czystsze i bardziej rześkie”. Gaz ten pojawia się również naturalnie przy falach wodospadu.

Już dawno zauważono, że w środowisku, gdzie występuje duża ilość ozonu giną wszelkiego rodzaju drobnoustroje, takie jak bakterie, grzyby, wirusy. Po licznych badaniach stwierdzono, iż te szkodliwe dla nas mikroorganizmy nie są odporne na działanie ozonu, który bardzo skutecznie je niszczy. Właśnie ze względu na te korzystne dla organizmu człowieka właściwości, ozon zaczął być wykorzystywany do przemywania zakażonych ran, a nawet do odkażania narzędzi chirurgicznych.

Rękaw ozonowy – zewnętrzna metoda ozonoterapii

Jedną z najbardziej skutecznych technik zewnętrznych terapii ozonem jest leczenie przy pomocy specjalistycznego rękawa (buta) ozonowego. Zabieg ten polega na założeniu niezwykle szczelnego worka foliowego na chorą kończynę pacjenta, a następnie podłączeniu go do źródła ozonu, który wypełnia cały worek lecząc chore miejsce. Zabieg zazwyczaj trwa około 30-45 minut, jednak dokładny czas oraz określone stężenie ozonu jest ustalane przez prowadzącego terapię lekarza i zależy od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby.

Dobroczynne właściwości ozonu wykorzystywane w ozonoterapii zewnętrznej, w tym w zabiegach z rękawami ozonowymi, są praktykowane powszechnie podczas leczenia zakażonych ran, odleżyn, oparzeń, owrzodzeń żylakowych, stanów zapalnych skóry oraz kości, zmian powstałych po naświetlaniu w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Rękawy ozonowe są zalecane w szczególności w przypadkach, gdy nie uzyskuje się zadowalających rezultatów podczas stosowania powszechnych metod medycyny konwencjonalnej.

.