Jak wygląda zabieg ozonoterapii?

Komentowany: Brak komentarzy

Taking blood pressure of female patientOzon, zaraz po fluorze jest jednym z najsilniejszych utleniaczy i w porównaniu do tlenu aż 15 razy szybciej rozpuszcza się w wodzie oraz osoczu krwi. Oprócz tego, że ozon ma niezwykle istotne znaczenie w atmosferze – warstwa ozonowa skutecznie chroni nas przez szkodliwymi skutkami promieniowania, to gaz ten wykazuje szereg bardzo korzystnych dla organizmu ludzkiego właściwości, które są obecnie wykorzystywane w medycynie, dzięki metodzie o nazwie ozonoterapia.

W medycynie wykorzystuje się przede wszystkim właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze ozonu, a także jego pozytywne oddziaływanie na większość procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Aplikowany w formie gazowej, ozon zabija bakterie tlenowe i beztlenowe zaledwie w ciągu kilkunastu sekund, dawkowany w formach oleistych lub wodnych roztworach proces ten trwa nieco dłużej. Dzięki ozonoterapii organizm jest o wiele lepiej odżywiony oraz dotleniony, co przekłada się na skuteczne leczenie wielu chorób i dolegliwości.

Jak wygląda zabieg ozonoterapii – forma dożylna i forma zewnętrzna

Ozonoterapia w formie dożylnej (autohemotransfuzja) – najpierw odbywa się wywiad z pacjentem i po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, lekarz lub pielęgniarka wykonuje niewielkie wkłucie do żyły w zgięciu łokciowym. Pobrane zostaje około 200 ml krwi, która później za pomocą specjalistycznego aparatu (generatora ozonu) zostaje ozonowana i podawana z powrotem do żyły pacjenta tym samym wkłuciem. Cały zabieg trwa około 20 minut.

Ozonoterapia w formie zewnętrznej – to kąpiele w suchej, gazowej mieszaninie tlenowo-ozonowej, które są wykonywane przy użyciu specjalnych rękawów ozonowych. To w pełni nieinwazyjna metoda ozonoterapii bez pobierania krwi i wkłucia do żyły. Lekarz lub pielęgniarka zakłada rękaw ozonowy na miejsce ze zmianą chorobową. Następnie wprowadza się do rękawa mieszaninę tlenowo-ozonową stosując zmienne stężenia. Cały zabieg trwa około 30 minut. Poprzez zastosowanie specjalnych aplikatorów ozon można podawać także do jam ciała.

.