Ozonoterapia – czym jest ozon i jak powstaje?

Komentowany: Brak komentarzy

stockvault-medical-icon127457

Czym właściwie jest ozon? Tłumacząc z języka greckiego oznacza „pachnący”, jednak w rzeczywistości ozon ma bardzo duszący i raczej niezbyt przyjemny zapach. Posiada bardzo dużą aktywność i w dużym stężeniu może być nawet trujący – wdychanie powietrza, w którym znajduje się podwyższona ilość ozonu jest niebezpieczne dla człowieka, bowiem powoduje podrażnienie śluzówki, a także zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych.
Mimo, powyżej opisanych zagrożeń, ozon posiada również cenne właściwości utleniające. Wykazuje działanie wiruso-, bakterio- i grzybobójcze, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowany do odkażania wody oraz utrzymywania świeżości produktów spożywczych. Ozon znajduje także bardzo szerokie zastosowanie w medycynie np. w stomatologii jest używany do dezynfekcji skaleczeń oraz do hamowania krwawienia. Aplikacja ozonu odbywa się przez wstrzykiwanie bezpośrednio do krwi, może być także miejscowo wdmuchiwany lub stosowany zewnętrznie.
Jak wytwarza się ozon?
Ze względu na fakt, iż po upływie godziny stężenie ozonu spada aż o połowę, gaz ten jest przygotowywany dopiero w gabinecie lekarza lub terapeuty. Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy wytwarzania ozonu:
– czysty tlen przepływa przez dwie podłączone do siebie rurki,
– do rurek zostaje doprowadzane wysokie napięcie,
– dostarczana energia prowadzi do wyładowania, w wyniku czego cząsteczki tlenu dokonują podziału na atomy, które następnie łączą się z pozostałymi cząsteczkami tlenu tworząc ozon.
Warto zaznaczyć, iż ozon wytwarzany w celach medycznych, nie zawiera żadnych trujących cząsteczek tlenku azotu, a stosowany zewnętrznie stanowi mieszankę w pełni czystego ozonu oraz tlenu. Natomiast w celu zastosowania ozonu wewnętrznie, powstałą mieszankę pobiera się za pomocą strzykawki ze specjalnej dyszy. Gaz umieszczony jest w mocno uszczelnionych rurkach lub torebkach wykonanych ze sztucznego tworzywa.
Najczęściej praktykowaną metodą jest ozonowanie płynów w miejsca zmienione chorobowo lub też leczenie z wykorzystaniem krwi pacjenta. Dzięki stosowaniu ozonoterapii znacznie skraca się czas trwania infekcji wirusowych, szczególnie mowa tutaj o przypadkach, w których inne metody leczenia nie przyniosły żadnych efektów. Miejscowe działanie gazu jest stosowane także w przypadkach trudno gojących się ran oraz wrzodów.

.